שמורת שמורת אחו נוב פריחת אירוס הביצות טיולי פריחה כניסה חינם

טיולי חורף בצפון 2024 מסלולים פתוחים למרות המצב

טיולי חורף בצפון 2024 מסלולים פתוחים למרות המצב

מלחמת חרבות ברזל בצפון ובדרום מונעות מרבים לבצע את טיולי החורף בשטח ולאורך זרימת הנחלים. כעת מעדכנת רשות ניקוז ונחלים כינרת בהנחיות לשמירה על הבטיחות בטיולי החורף. יוצאים לטייל?. קבלו את טיולי חורף בצפון 2024 מסלולים פתוחים למרות המצב.

סוף שבוע של גשם חגיגה בטבע טיולי חורף בצפון 2024 מסלולים פתוחים למרות המצב

סוף השבוע הקרוב צפוי להיות גשום במיוחד, ויחד עם הגשם נחלי הצפון יזרמו בחוזקה כמו גם המפלים שעתידים להיות שוצפים וגועשים. כבכל שנה, מטיילים וצלמים וסקרנים יגיעו לצפות בזרימות ולחוש באיתני הטבע. רשות ניקוז ונחלים כינרת מעבירה הנחיות למען ביטחון המטיילים:

עוד באתר מענק לעסקים 2024 המערכת נפתחה להגשת תביעות

חוק שלושת המטרים

זרימות הנחלים והמפלים הינן מראה מרהיב, אך יש לשמור על שלושה מטרים לפחות משפת דופן הנחל. כך נבטיח כי גם במקרה שהנחל ירחיב את זרימתו בפתאומיות, אנו נהיה במקום מבטחים. הדבר נכון גם לגבי נסיעה בסמוך לנחלים- יש לשמור על מרחק גדול מגדת הנחל מחשש לקריסת דופן הנחל.

המלצות וטיפים לנוהגים ברכבי שטח

ישנם בעלי רכבי שטח העורכים טיולים רווי מים ובוץ. מהם אנו מבקשים להימנע מביצוע מעבר רכוב בתוך הנחלים. גם אם הזרימה נראית חלשה ולא מסוכנת.

יש לזכור כי מים הינם משאב בלתי צפוי, ועלולים להוות סכנה.

מעבר נחל יש לבצע רק בין שתי גדות ורק במעברים סלולים. בנוסף יש לציין כי כל מעבר רכוב במקווה מים, עלול להרוס את בתי הגידול לצמחים ובעלי חיים.

שווה צפייה מחוברים פרק מלחמה 2024 צפו בווידאו המטלטל

סכנת החלקה בטיולי שטח

המשקעים גורמים לסביבת נחלים חלקה, בעיקר נחלים המאופיינים בסביבת קרקע סלעית.

מה עושים במקרה חירום?.

התקשרו למוקד 100 של המשטרה.

אושרי ילוז, מהנדס רשות ניקוז ונחלים כינרת אומר: "החורף הינה אחת התקופות היפות ביותר של השנה, וקשה שלא להתפעל ממראות הנחלים הזורמים בעוצמה. חשוב לשמור ולהישמר מפני הסכנות שכרוכות בהימצאות בקרבת מקורות מים בתקופה זו של השנה",  

שמורת אחו נוב  דרום הגולן

עוד באתר תערוכת מתנפחים עזריאלי כניסה חינם

אנו בעיצומם של חודשי החורף, אך ניצני האביב כבר כאן. זהו זמן מצוין לצאת לטבע וליהנות משלל הפריחות בשיא תפארתן. ברשות ניקוז ונחלים כינרת ממליצים על טיול לשמורת אחו נוב, הממוקמת בדרום הגולן, בין מושב נוב לישוב חיספין, ששטחה משתרע על פני מישור של כ- 763 דונמים וגדלים בו יותר מ400 מיני פרחים וצמחים שונים.

 

אחו נוב הינו אחד המקומות הבודדים בארץ בהם ניתן ליהנות מפריחותיו של אירוס הביצות

שצומח בטבע ופריחתו מקשטת בימים אלו את האחו – מהצמחים הנדירים והייחודיים ביותר בישראל, הנמצא בסכנת הכחדה היות ואין מקומות רבים שהקרקע הביצתית מתאימה לגידולו. תפוצתו העולמית מתרכזת באזור מצומצם- מחלקו הצפון מזרחי של הים התיכון ועד ישראל.

 

בעבר גדל אירוס זה גם בביצות השרון, בעמק יזרעאל ובגליל התחתון, כיום בעיקר באחו נוב. פריחת האירוס צפויה להימשך באביב, אך יש לזכור כי החורף הנוכחי הוא החם ביותר זה 30 שנה, ויתכן כי מועד הפריחות יתקצר. לקראת סוף מרץ- אפריל, תחל באחו נוב פריחת העיריוני הצהוב, ועם בוא חודש מאי ירים ראשו מתוך הקרקע גם הקנרס הסורי.

 

איך מגיעים? נוסעים על כביש 98 וממשיכים אחרי צומת אפיק כ- 10.4 ק"מ. פונים שמאלה לכיוון מושב חיספין, נוסעים כ- 200 מטר ופונים שמאלה למגרש החניה בשמורה.

 

כותבים בוויז- שמורת אירוס הביצות נוב

 

מסלול ההליכה: מהכניסה לשמורה צועדים בשביל. כ-400 מטרים מהכניסה מתגלים ממול, שטחים זרועי פריחה מרהיבה . ניתן להמשיך בשביל אבני בזלת, הפונה ימינה ומערבה מספר דקות, שם נמצא שטח פורח נוסף. לאורך השביל מוצבים שלטי הסבר על הצמחים והפרחים השונים. מגיעים אל כביש הגישה למושב חיספין, פונים ימינה הליכה של 4 דקות בחזרה לחניה.

 

קיים שטח בשמורה המונגש לעגלות ילדים ואנשים עם מוגבלויות.

 

סוג המסלול: מעגלי, אורך כ- 1.3 ק"מ

זמן מוערך למסלול- כשעה. מתאים לעונה חורף, אביב.

מומלץ להצטייד – נעלים גבוהות מתאימות למקרה שהשטח בוצי.

הכניסה ללא תשלום, וללא הגבלת שעות

זרימת נחלים בצפון מסלול הירדן ההררי

איך מגיעים למסלול הירדן ההררי? בכביש 90 פונים מזרחה לכיוון רמת הגולן ומשתלבים בכביש 91. אחרי צומת גדות, ממשיכים בנסיעה בכביש המתעקל ימינה עם תחילת הירידות. מיד בעיקול הבא, לפני גשר בנות יעקב, פונים לירדן ההררי בדרך העפר הנמצאת מימין לכביש לפי השילוט. מתקדמים כ-300 מטר ולאחר שעוברים את הכוורות, פונים שמאלה לחניון העפר הסמוך לחורבת מצד עתרת.

מסלול הטיול המומלץ

תיאור המסלול: לאחר הפריקה מהרכב, מתחילים את הצעידה לכיוון הנהר, בשביל סלול ומונגש, המוקף בימים אלה בפריחות צהובות מרהיבות. לאחר הליכה קצרה, מגיעים לגדת הירדן, בה מסתתרת בין עצי האקליפטוס טחנת הקמח עתרת, הבנויה מסלעי בזלת שחורים, כאשר בחלקה התחתון שלוש קשתות המשקיפות אל הנהר, בהן פעלו בעבר גלגלי כפות שהונעו בכוח המים.

שביל הגישה לגדת הירדן ההררי צילום דוד אינגברג לרשות ניקוז ונחלים כינרת
שביל הגישה לגדת הירדן ההררי צילום דוד אינגברג לרשות ניקוז ונחלים כינרת

מה תראו בטיול לירדן ההררי בצפון?. טיולים מומלצים

לאורך השביל הסלול, מצויות מספר פינות ישיבה מוצלות בהן ניתן ליהנות מפיקניק, מהפריחה ומזרימת הנחל עם כל המשפחה. כמובן לא לשכוח לאסוף את האשפה אתכם בסיום.

בקצה השביל הסלול, מתחיל מסלול ארוך יותר, בשביל עפר ברור ומסומן, בו יכולים מיטבי הלכת להמשיך בצעידה דרומה הלוך וחזור ככל שיחפצו, לאורך הגדה המערבית של הירדן ההררי, ולתור אחר הפריחות והתצפיות היפיפיות אל הנהר.

קטע נהר הירדן המתחיל בעמק החולה ומגיע עד צפון הכינרת, מכונה הירדן ההררי, הוא נחשב למקטע הסוער יותר של הנהר. הכניסה ללא תשלום

 

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *