אתרי זיכרון של קק"ל

אתרי זיכרון של קק"ל

קרן קימת לישראל מזמינים את הציבור לבקר בעשרות אתרי ההנצחה הפזורים ברחבי הארץ אשר מעלים על נס את סיפורם האישי של הנופלים. מה בכתבה?. אתרי זיכרון של קק"ל ברחבי הארץ ביקור באתרי הנוף המשלבים חוויה ושימור זיכרון. אתרי נוף מומלצים ברחבי הארץ.

מצפה אורון שאול אתרי זיכרון של קק"ל

היכן: בקצה הדרומי של דרך נוף יער שוויץ במדרון היורד מרכס פוריה לעבר הכנרת. איך מגיעים לנקודת התצפית?. מצפה אורון שאול נמצא ליד הכניסה לדרך נוף יער שוויץ, בנקודה הצופה על הנוף המרהיב של עמק הירדן, הכנרת, הגולן והחרמון. מה רואים במצפה?. המדרון הזקוף של יער שוויץ הצונח בתלילות אל הכנרת.

עוד באתר ברכות לחג הסוכות

סמ"ר אורון שאול (2014-1993), תושב פוריה, לוחם בגדוד 13 של גולני. נהרג בקרב המר שהתחולל בשג'אעיה שבעזה בעת מבצע צוק איתן. ב-20 ביולי 2014 נכנסו כוחות צה"ל לשכונה כדי להרוס תשתיות לחימה של ארגון חמאס ובכללן משגרי רקטות ומנהרות.

עם הכוח נכנסו שני נגמ"שים מהדגם המיושן M-113 (זלדה), שרמת מיגונו נמוכה. אחד הנגמ"שים נתקע וספג פגיעה של טיל. שישה מהלוחמים שהיו בו נהרגו, ואורון שאול הוכרז נעדר. ב-25 ביולי 2014 קבע צה"ל שאורון הוא חלל שמקום קבורתו לא נודע. המצפור לזכרו צופה על הנופים שאהב כל כך וראה מדי יום בילדותו.

מצפה אורון שאול קרדיט חניה זיסקינד
מצפה אורון שאול קרדיט חניה זיסקינד

מצפה בניה הר נפתלי גליל עליון להנצחת זכרו של רס"ן בניה ריין

את הבאים מקדם גרם מדרגות עולה לרחבת תצפית המעניקה מבט מרהיב מרומי הר נפתלי על עמק החולה, הגולן והחרמון. המצפה מנציח את זכרו של רס"ן בניה ריין, מפקד פלוגת שריון, שנהרג במלחמת לבנון השנייה יחד עם חבריו לטנק.

באיזה גובה מצפה בניה?. המצפה נמצא בגובה 740 מטר מעל פני הים, צמוד לגדר המערכת, בדיוק בנקודה שממנה יצא בניה לפעולת החילוץ האחרונה שלו.

מדרגות אבן מובילות אל מרפסת התצפית ומסביבה נשתלו צמחי נוי. במצפור מוצב לוח תצפית המכוון אל נקודות חשובות במרחב. בעמדה הקולית שבמקום מספרת אמו של בניה את סיפורו המרגש.

מצפה בניה ריי ארכיון הצילומים של קקל
מצפה בניה ריי ארכיון הצילומים של קקל

מצפור אסף סיבוני ליד קיבוץ ניר עם, מישור החוף הדרומי

אסף סיבוני, לוחם בחטיבת הנח ל, נהרג באסון המסוקים. ב-4 בפברואר 1997. מה התרחש בתקרית?. שני מסוקים התנגשו בדרכם למוצבי צה"ל ברצועת הביטחון שבדרום לבנון. 73 חיילי  צה"ל נהרגו באסון, שהיה לאבל לאומי.

המצפור המרגש, ממערב למאגר ניר עם, הוקם לזכרו של אסף, בן הקיבוץ. במרכז המצפור תלויים 20 חלילי רוח. מה הקסם שלהם?. הפעמונים משמיעים צלילים כשהרוח נושבת ומנגינתם מתפשטת בראש הגבעה. כל חליל מייצג שנה אחת משנות חייו של אסף ז"ל.

במעקה שמול המאגר משובצים בלוחות קרמיקה ציורים של עופות שמבלים במאגר. המצפור מעניק את אחת התצפיות המעולות ביותר על רצועת עזה, ובמיוחד על גבליה, שנמצאת ממש ממול, ועל העיר עזה שממערב לה.

מצפור עש אסף סיבוני ביער שדרות טלילה ליבשיץ רכזת קהילה ויער מרחב דרום בקקל
מצפור עש אסף סיבוני ביער שדרות טלילה ליבשיץ רכזת קהילה ויער מרחב דרום בקקל

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *