אזורי עדיפות לאומית המפה החדשה

אזורי עדיפות לאומית המפה החדשה 

עדכונים וחדשות – ממשלת ישראל מאשרת את מפת אזורי עדיפות לאומית. המפה תיתן הכוונה לעבודת הממשלה והיא משמשת כאחד הכלים הממשלתיים החשובים ביותר לצמצום פערים ולקידום פריסת האוכלוסייה בישראל.

מה השתנה בהחלטה החדשה אזורי עדיפות לאומית המפה החדשה 

בהנחיית ראש הממשלה בנימין נתניהו, בחודשים האחרונים הוביל משרד ראש הממשלה עבודת מטה מעמיקה שבחנה את מפת העדיפות הלאומית  השימוש בה ותבחיניה.

עוד באתר בחירות לעיריית רחובות מועמדים 

אז מה מדוע יש שינוי?. בעבודת המטה התגלה כי המפה הקיימת אינה נמצאת בשימוש נרחב מספיק במשרדי הממשלה. למה זה גרם?. קושי במטרות באופן המצמצם פערים חברתיים-כלכליים. בנוסף, המפה הקודמת אינה נותנת מענה ליישובים באשכול 5 במדד הכלכלי-חברתי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. 

מדוע זה דורש תיקון ושינוי?. על אף היותם מתחת לממוצע הארצי ברוב הקריטריונים במדד.

מה קובע המדד החברתי-כלכלי של הלמ"ס?.

המדד החברתי-כלכלי של הלמ"ס בודק את הרמה החברתית-כלכלית של האוכלוסייה לפי קריטריונים של הרכב דמוגרפי, השכלה וחינוך, רווחה, תעסוקה ורמת חיים. על מנת לאפשר שימוש רחב יותר במפה, שאינו גיאוגרפי בלבד, הושם דגש על פערים כלכליים וחברתיים.

שיקולי צה"ל בקביעת העדיפויות הגאוגרפיות בישראל

בנוסף, המפה שתאושר תאפשר לראשונה מענה מיוחד בקטגוריה חדשה של יישובים קדמיים (0-4 ק"מ מקו הגבול), בהתאם לחוות הדעת הביטחונית של צה"ל לשנת 2023, שעודכנה לראשונה משנת 2017.

מפת העדיפות הלאומית מקנה לשרי הממשלה אפשרות לתת עדיפות לפעילות ביישובים בפריפריה החברתית או הגיאוגרפית בישראל. לטובת אילו מטרות?. לצמצם פערים חברתיים וכלכליים, לחזק את ההתיישבות סמוך לגבולות המדינה ולעודד פריסת אוכלוסייה בפריפריה.

אופן מימוש וחלוקת תקציבים של משרדי הממשלה במפה יאפשר:

  1. מענה שוויוני בין כלל היישובים העונים לקריטריונים המצביעים על קיום פערים כלכליים וחברתיים, כמוגדר במפה.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *